Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eduard Tomáš

tomas3.jpg

Narodil se v polském Přemyšlu českým rodičům, s nimiž žil v několika evropských zemích. Pak se usadil v Praze, aby zde vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity. Po úspěšném ukončení studií působil v různých úřadech až do roku 1955, kdy byl přeložen k manuální práci.

Během svého života se setkal s několika významnými duchovními učiteli, například s F. Drtikolem a P. Bruntonem. Jeho duchovní cestu významně ovlivnila také manželka Míla. V devadesátých letech min. století se také v Praze setkal s Dalajlámou (oba se rozpoznali jako známí z minulého života v Tibetu).

 Počátkem proslulosti Eduarda Tomáše byly přednášky v pražské Unitárii v 60. letech 20. století. Jeho dalšímu veřejnému působení zabránil komunistický režim. Znovu veřejně působit mohl až po sametové revoluci v roce 1989. Do širšího povědomí se dostal díky televiznímu cyklu "Gen, 100 Čechů dneška", později také díky televiznímu seriálu "Paměti mystika".

Mnoho času trávil na své chatě u Sázavy, kde jej také navštěvovali jeho přátelé či duchovní přívrženci. Přestože jej mnoho osob považovalo za duchovního mistra, odmítal vystupovat jako typický guru a neměl přímé žáky. Za nejvyššího učitele vedoucího k realizaci považoval "Absolutno" stojící mimo personifikovanou osobu.

Eduard Tomáš je autorem řady knih s duchovní tematikou, ve kterých přibližuje duchovní tematiku veřejnosti formou beletrie (Milarepa, Metafyzické příběhy, Duha v zrcadle), filosoficko-mystických textů i formou rad, návodů a doporučení pro duchovní praxi. Pro příběhy do svých knih často čerpal inspiraci ze skutečných událostí svého života a vlastní duchovní praxe.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/

 

Příspěvky

Eduard Tomáš, Paměti mystika 10 - režie: Viliam Poltikovič

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 9 - O sebevraždě : Režie Viliam Poltikovič

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 8 - režie: Viliam Poltikovič

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 7 - O egu a dětství

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 6 - režie: Viliam Poltikovič

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 5 - O rodinném životě a druhé světové válce

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 4 - režie: Viliam Poltikovič

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 3 - O jasnovidnosti

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 2 - režie: Viliam Poltikovič

29. 1. 2014

 

Eduard Tomáš, Paměti mystika 1 - režie: Viliam Poltikovič

29. 1. 2014