Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

I-ŤING

 

             Pracuji už více než dvacet let s kartami, ale před devíti lety jsem se setkala s I-Ťingem neboli Knihou proměn, která mě velice zaujala. Je pravděpodobně jednou z nejstarších a nejslavnějších knih na světě. Vytvořil ji starověký čínský vládce Fu-shi asi 2 500 let před Kristem. Inspirovala mnoho velkých osobností, jako jsou Lao-c´, Konfucius, James Leege (přeložil Knihu proměn do angličtiny), Richard Wilhelm (přeložil do němčiny), C. G. Jung (napsal k ní úžasnou předmluvu), a mnoho dalších.

 

            I když je tato kniha nazývána „orákulem“, nelze mluvit pouze o věštění. Je to kniha moudrosti a pravdy. Má v sobě hluboký filozofický i psychologický obsah. Pokud jí chceme skutečně porozumět, musíme se umět napojit na jejího vznešeného ducha. Já osobně ji cítím jako živou bytost - Mistra, který se mnou moudře a laskavě hovoří. Dává možnost rozšířeného pohledu. Ukazuje, co je v nás, a kam svým chováním či rozhodnutím směřujeme. Naznačí nám povahu situace a navrhne nejlepší způsob řešení. Odpovědi jsou často velmi přesné a mnohdy vystihují jasně to, na co se ptáme. Pokud nerozumíme, může to být z důvodu, že nechceme rozumět. Nejsme možná připraveni uzřít pravdu o nás samotných. K samotné práci s I-Ťingem je třeba velké a hluboké pokory, tehdy k nám promlouvá Pravda sama.

 

             V I-Ťingu je celkem šedesát čtyři znaků, kterým se říká „hexagram“. Ten se skládá ze dvou trigramů, což jsou soubory tří čar. Základem těchto symbolů jsou čáry pevná (jang) a přerušená (jin). Pro sestavování těchto hexagramů se dříve používala suchá stébla řebříčku obecného. Dnes se hexagram sestavuje pomocí tří mincí. Provedeme-li opakovaně 6 hodů, získáme 6 čar hexagramu, které si zapíšeme a čteme odspodu nahoru. Padnou-li nám na mincích současně dva „ruby“ a jeden „líc“, získáme pevnou čáru jang, dva „líce“ a jeden „rub“ označuje pevnou čáru jin, tři „ruby“ značí proměnnou čáru jin a konečně tři „líce“ zvěstují proměnnou čáru jang. Může nám tedy vzniknout hexagram statický, ale též proměnný. Poté se už dostáváme do světa symbolů a jejich skrytému smyslu.

 

Na obrázku je hexagram č. 48 - Studna

Článek publikovaný v časopise Jóga dnes