Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chřipku dostanete, protože máte nedostatek vitamínu D!

 

 
Chřipku dostanete, protože máte nedostatek vitamínu D!
 
Dr. Mercola, 25. 3. 2010
Překlad: OrgoNet
 
Nová studie potvrdila, že vitamín D hraje důležitou roli v aktivaci imunitního systému proti infekčním nemocem jako např. chřipka.
Nedostatek vitamínu D již byl dán do souvislosti s širokým spektrem nemocí, které zahrnuje srdeční choroby, rakovinu, cukrovku, depresi, autoimunitní choroby a mnohé další.
Nová studie objevila, že aktivace T-buněk, aby bojovaly s infekcí, potřebuje jednoznačně pomoc vitamínu D. Když T-buňka rozpozná cizí vetřelce jako baktérie nebo viry, vyšle aktivační signály  genu - receptoru vitamínu D. Gen VDR (receptor vitamínu D) pak zahájí produkci proteinu DVR, který navazuje vitamín D na T-buňky. Pak DVR spojený s vitamínem D produkuje PLC-gamma1 protein, který umožní T-buňce zahájit boj proti infekci.
Dr. John Cannell také oznámil, že vitamín D pomáhá produkovat antibakteriální peptidy, která napomáhají chránit proti chřipce. Proto v zimě, kdy je málo slunečního svitu, mají lidé větší sklon k nedostatku vitamínu D a nakazí se snadněji chřipkovými viry.
 
Prameny:
  Food Consumer March 7, 2010
  Nature Immunology March 7, 2010
  Eurekalert March 3, 2010
  Reuters March 7, 2009
  American Journal of Clinical Nutrition March 10, 2010
 
 Komentář dr. Mercoly:
 
Tyto informace jsou vzrušující, i kdyby jen proto, že léčení nedostatku vitamínu D je nejen levné, ale v některých případech vás nestojí vůbec nic!
A optimalizace úrovně vitamínu D může mít významně pozitivní vliv na vaše celkové zdraví a pomůže vám chránit se před širokým množstvím nemocí, která jsou daleko závažnější než chřipka.
Vitamín D funguje vlastně tak, že zvyšuje tělesnou produkci 2 - 300 různých antimikrobiální peptidů, které jsou daleko efektivnější než jakákoli syntetická antibiotiky nebo antivirotika. A dělá to za zlomek ceny a naprosto bez toxicity.
 
Jak vás vitamín D chrání před chřipkou a dalšími infekcemi
 
Poslední studie, publikovaná tento měsíc v časopise Nature Imunology  , podporuje předchozí teorii dr. Cannella, že chřipka může být prostým symptomem nedostatku vitamínu D, a vysvětluje mechanismus ochranného působení vitamínu D.
 
Vedoucí výzkumu Carsten Geisler řekla webu Food Consumer  :
 
"Když je T-buňka vystavena cizímu patogenu, prodlouží svůj signalizační nástroj či "anténu" známou jako receptor vitamínu D, s nímž vyhledává vitamín D.
To znamená, že T-buňka musí mít vitamín D, jinak se aktivace buňky zastaví. Pokud T-buňky nenajdou dostatek vitamínu D v krvi, ani se nezačnou mobilizovat."
 
Takže se nemůžeme divit, že očkování proti chřipce nefunguje!
Očkování proti chřipce nezmůže naprosto nic, pokud je problémem v pozadí nedostatek vitamínu D, který brání vašemu imunitnímu systému, aby správně fungoval. Očkování v podstatě dále ničí váš imunitní systém, a jeho vedlejší účinky mohou být potenciálně smrtelné.
Často jsem zde psal o významu udržování silného imunitního systému, který chrání před malými i závažnými nemocemi, a pochopení role, kterou hraje vitamín D v tom, že umožňuje aktivaci vašeho imunitního systému, může radikálně změnit vaše zdraví.
Další studie publikovaná tento měsíc zjistila, že školní děti, které dostávaly doplněk vitamínu D, měly daleko méně případů chřipky i astmatu.
Studie byla provedena na náhodně vybrané skupině, s dvojím zaslepením (ani experimenátoři ani subjekty neznaly složení testu), s placebo-testem. Byly srovnány dvě skupiny dětí, od prosince 2008 do března 2009.¨
Jedna skupina 167 dětí dostávala denně 1 200 IU vitamínu D3. Druhá stejně početná skupina dostávala placebo. Pouze 18 dětí ze skupiny dostávající vitamín D dostalo chřipku, ve druhé kontrolní skupině to bylo 31 dětí.
Bylo rovněž zjištěno, že, u dětí s předchozí diagnózou astmatu dostaly astmatický záchvat 2 děti dostávající vitamín D3, a 12 dětí ve skupině dostávající placebo.
To jsou významné rozdíly. A nejlepší je, že je tak snadné optimalizovat přísun vitamínu D do své rodiny, abychom dosáhli podobných výsledků!
 
Zdroje vitamínu D
 
Ideální a nejlepší způsob, jak získat vitamín D, je vystavovat svou pokožku slunci. Vitamín D je ve vaší kůži generován po vystavení UV-B paprskům slunečního světla, funguje jako pro-hormon a je rychle konvertován na 25-hydroxyvitamin D, neboli vitamín D3.
Bohužel velká většina lidí v USA nemůže v období od září do poloviny dubna pravděpodobně získat dost UV-B záření ze slunce, aby si vyrobila optimální úroveň vitamínu D.
Pamatujme rovněž, že slunečné a horké počasí není nutně spolehlivým indikátorem množství UV-B záření. Pokud žijete v zeměpisné šířce nad 30° severně nebo pod 30° jižně, bude pro vás pravděpodobně prospěšné brát od září do dubna vitamínový doplněk s vitamínem D3.
V těchto případech můžete použít též bezpečné solárium, nebo orálně podávat vitamín D3 (cholecalciferol)  .
 
Co musíte vědět o dávkování
 
Je také důležité uvědomit si, že i když doporučované denní dávky (RDA) pro některé věkové skupiny byly nedávno zvýšeny, stále ještě jsou pro většinu žalostně neadekvátní.
Například koncem roku 2008 Americká pediatrická akademie zdvojnásobila doporučenou dávku vitamínu D pro malé i větší děti a adolescenty, ze 200 na 400 jednotek denně. Ale nedávný výzkum  ukázal, že děti potřebují desetkrát více než toto množství, aby se optimalizovaly prospěšné účinky, které může tento vitamín poskytnout.
Na základě nejnovějšího výzkumu se mnozí výzkumníci nyní shodují, že člověk potřebuje 35 mezinárodních jednotek (IU) vitamínu D na libru tělesné váhy (libra - asi půl kila). Toto doporučení platí i pro děti, starší osoby a těhotné ženy.
Avšak pamatujme, že potřeba vitamínu D je vysoce individuální, protože stav vitamínu D v těle závisí na mnoha faktorech, jako je barva vaší pleti, místo, kde žijete, a jak často se pravidelně vystavujete slunci.  Takže i když vám toto doporučení může dát trochu lepší odhad toho, co skutečně potřebujete, je opravdu nemožné dát plošné doporučení, které by pokrylo potřeby všech.
Jediným způsobem, jak určit svou optimální dávku, je nechat si udělat krevní test.  Ideálně byste si měli udržovat hladinu vitamínu D na 50-65 ng/ml po celý rok.
V USA doporučuji využít Lab Corp. Pokud si necháte udělat test od Questu, musíte výsledek dělit 1,3, abyste dostali přesný údaj. Podrobnější údaje o testování vitamínu D najdete v dřívějším článku. (Pozn. Org.: Pro Česko se podívejte třeba sem.)
 
Vitamín D jako schůdná léčba depresí, cukrovky a dalších nemocí?
 
Shledávám povzbudivým, že výzkumníci nyní začali hlouběji pátrat po vlivu vitamínu D na depresi, a rovněž na kontrolu krevního cukru.
Překvapujícím spojením mezi depresí a hladinou vitamínu D je spojení mezi depresí a zánětem.
Jak jste se právě výše dočetli, vitamín D je nezbytný pro správnou funkci vašeho imunitního systému, aby mohl bojovat se záněty, a jiný výzkum objevil, že lidé s depresí mají vyšší tendenci k zánětům mozku.  Totéž platí pro lidi s Alzheimerovou chorobou.
Další nemoci způsobené malými chronickými záněty jsou např. rakovina, arthritida a chronická únava, a mnoho dalších. A opět se zjistilo, že vitamín D hraje důležitou roli v těchto i dalších nemocech.
 
Podívejte se na seznam běžných chronických onemocnění, které vědci spojují s nedostatkem vitamínu D:
 
Rakovina, hypertenze, srdeční onemocnění, autismus, obezita, revmatoidní arthritida, diabetes 1 a 2, roztroušená skleróza, Crohnova nemoc, nachlazení a chřipka, zánět močového měchýře, tuberkulóza, otrava krve, příznaky stárnutí, demence, ekzém, psoriáza, nespavost, ztráta sluchu, svalové bolesti, zubní kaz, paradentóza, osteoporéza, makulární degenerace, pre-eklampsie, riziko císařského řezu, záchvaty, neplodnost, asthma, cystická fibróza, migrény, deprese, Alzheimerova nemoc, schizofrenie.  
 
(Pozn. Orgonet: Odkazy na studie o jednotlivých chorobách můžete najít z původního anglického zdroje).
A to není ještě vše. 18 kontrolních testů z roku 2008 ukazuje, že dostatek vitamínu D významně redukuje úmrtnost ze všech příčin!
Je jasné, že široká škála zdravotních problémů a potenciálně smrtelných nemocí je přímo či nepřímo způsobena chronickými záněty ve vašem těle, což  znamená, že s optimalizací přísunu vitamínu D byste neměli příliš váhat.
 
Důležité osobní zkušenosti
 
V minulých letech jsem udělal takový osobní pokus. Nebral jsem žádný orální vitamín D, když jsem odjížděl z tmavých a chladných chicagských zim do slunečného a teplého počasí. Vždy před odjezdem měl jsem hladiny vitamínu D kolem 60 - 65 ng/ml.
Když jsem se po tři měsíce dostatečně a bezpečně vystavoval denně slunci, každý rok, když jsem se vrátil domů, měl jsem hladinu vitamínu D vždy kolem 75 ng/ml. Když se to stalo poprvé, zarazilo mě to a myslel jsem, že je to příliš mnoho. Ale po čtyřech letech za sebou, když jsem měl tyto úrovně, začínám se domnívat, že je to možná zdravější normál.
Podle své osobní zkušenosti se domnívám, že je pravděpodobné, že optimální úroveň by měla být kolem 75 ng/ml. Částečně je to založeno na studiích záchranářů, která jsou v létě většinu dne na slunci a jejich úroveň stoupá až na 100 ng/ml.
Většinou se vystavuji slunci bez košile, v šortkách. Je důležité pochopit, že těchto vysokých úrovní nedosáhnete, pokud nevystavíte slunci značnou část těla.
Vystavením pouhého obličeje a předloktí slunci těchto úrovní nedosáhnete. Není to dostatečně velká plocha, aby sebrala dostatek UVB.
Ale buďte opatrní a chraňte si obličej. Neměli byste ho používat jako sběrač UVB, protože je tam pokožka příliš tenká a křehká, a náchylná k stárnutí následkem světla.
Já osobně nosím kšiltovku, abych měl tvář ve stínu, ale můžete také použít bezpečný ochranný krém, zejména kolem očí.
 
Zlepšete svoje zdraví a staňte se součástí celosvětové kampaně za veřejné zdraví
 
Zde se můžete zúčastnit výzkumného projektu D-action na zlepšení zdraví, který pořádá veřejná organizace vědců z University Caslifornia, zvaná GrassrootsHealth.
Organizace má zájem zejména o získání údajů od těhotných a kojících žen a malých dětí.
 
Další články na toto téma:
 
Vitamín D - tajemství dlouhého života
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/09/29/vitamin-d-the-secret-of-a-long-life.aspx
Vitamín D hraje klíčovou roli v celkové zdraví:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/11/01/Vitamin-D-is-a-Key-Player-in-Your-Overall-Health.aspx
Testování na nedostatek vitamínu D:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2002/02/23/vitamin-d-deficiency-part-one.aspx
 
Převzato z http://orgo-net.blogspot.cz/