Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porodnice nového věku

 

Má smysl se zabývat porodnicemi nového typu? Mají ženy současné doby potřebu přivádět děti na svět v jiných podmínkách, než v těch, které nabízejí současné porodnice?

 
Milé ženy, ráda bych vám dnes položila tuto otázku: kdybyste si mohly vybrat a nejpřirozenější varianta – porod doma, by nebyla z nějakého důvodu pro vás přijatelná (uskutečnitelná), chtěly byste své děti přivádět na svět raději:
 
a) v současné porodnici,
b) v porodním domě, s vlídným přístupem porodních asistentek, holistickým přístupem, bez lékařské ambulance, s celostní architekturou,
c) v porodnici nového typu s vlídným provozním řádem, holistickým přístupem, stálou lékařskou ambulancí a celostní architekturou,
d) jiná varianta.
 
Pokud jste se již se mnou někdy nějakým způsobem setkaly, tak víte, že jsem přesvědčena o tom, že změnit současný přístup k porodu a k životu, k jeho prožívání, můžeme pouze, pokud budeme jako ženy a muži spolupracovat, vzájemně se respektovat, naslouchat si, ctít svoje ženské i mužské kvality, schopnosti, zkušenosti a dovednosti. …Ráda bych vás tudíž zapojila do projektu, který již delší dobu vzniká, a jehož podobu bychom rádi zase o něco posunuli. Jedná se o projekt, jehož původní název je Porodnice nového věku.
 
Autorem tohoto projektu je můj přítel, výtvarník, designér, člověk dlouhodobě se zabývající myšlenkou nového pojetí místa, kde by mohli přicházet na svět lidé, a u kterého by byl prvně zcela zohledněn ženský pohled na věc a na ženské potřeby. V současné době vznikají v jeho dílně architektonické návrhy a hliněné modely vnitřních i vnějších prostor, kde je kladen důraz na pozitivní podprahové působení tvarů a jejich kladný psychosomatický vliv.
 
Jeho uchopení tématu je velice inspirativní a obsahuje spoustu hledisek možných pohledů na mystérium ženství, …projekt se nedrží pouze tématu porodu, potažmo renesance v porodnictví, nýbrž se dotýká mnohem hlubších úrovní vnitřního světa ženy, a jejího poslání. Obsahuje potřebu návratu původního ženství, důsledně bdělého, jemného, laskavého, znalého a nehysterického, …původní esenci ženské sebejistoty, která se dnes a denně ztrácí v našem moderním světě pod příkrovem, sice zcela pochopitelného, ovšem ryze mužského světa racionálních rozhodnutí…
 
Na dvou obrázcích, přiložených k tomuto textu, si můžete prohlédnout model Brány mateřství, který je návrhem možné součásti venkovních terapeutických prostor. Touto Branou vás symbolicky zvu ke vstupu a spolupráci.
 
Pojďme, prosím, podpořit muže, který chce podpořit nás ženy, …a tím i návrat důstojného, laskavého, a pokud možno co nejpřirozenějšího, příchodu člověka na svět.
 
Pojďme mu sdělit své názory na toto téma, naše zkušenosti, podněty, a připomínky. …Pojďme s ním sdílet své představy a potřeby.
 
Pojďme, prosím, SPOLUPRACOVAT na změně současného stavu!
 
Pro tuto chvíli budeme velmi rádi za vaše odpovědi na výše položené otázky, které můžete zasílat na mailovou adresu:
 
S láskou a úctou:
Lucie Suchá Groverová
 
žena, maminka pěti dětí, manželka, partnerka, přítelkyně, dcera, designérka, básnířka, spisovatelka, nezávislá publicistka, lektorka netradičně-tradiční předporodní přípravy, propagátorka laskavého a důstojného těhotenství, porodu, rodičovství.....lidství, autorka knihy: Aby porod nebolel.
 
Více včetně obrázků naleznete zde:
 
Autor článku: Lucie Suchá Groverová