Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vitamin D chrání proti nachlazení, chřipce a virovým infekcím

 

Vitamin D je základní kofaktor v prevenci řady nemocí, počínaje rakovinou po cukrovku, demenci a kardiovaskulární onemocnění. Vitamin ze slunce je klíčovou součástí našeho vývoje, protože koloval v krvi našich předků po bezpočet generací, v důsledku hojného vystavování se slunci. Teprve v posledním půlstoletí jsme se zapatlali opalovacími krémy a skrývali se v budovách, před vitamin D vytvářejícími účinky slunce, držíce se moudré rady doktorů a dalších profesionálů desinformace.

Vitamin D se rychle vynořuje jako jeden z nejvíce zkoumaných přírodních sloučenin prokazatelně podporujících lidské zdraví. Více důkazů podporujících tento prohormon poskytují výzkumníci ve Španělsku, kteří zveřejnili výsledky své práce v Joural of Leukocyte Biology. Vědci zjistili, že nedostatečná úroveň vitaminu D souvisí s nedostatkem naší vrozené imunitní obrany, která nás chrání před infekcemi, neoplazií nebo autoimunitními nemocemi, a může nás účinně odstínit od běžného nachlazení a chřipky v zimních měsících.

Úroveň vitaminu D klesá s věkem, zvyšuje se riziko nachlazení a chřipek

Aby provedli analýzu a získali více údajů pro tuto studii, porovnali výzkumníci změny v hladině vitaminu D v krvi u tří skupin zdravých subjektů: mladých (20 až 30 let), ve středním věku (31 až 59 let) a starých (60 až 86). Vědci zjistili, že úroveň vitaminu D klesá s věkem, pravděpodobně v důsledku nižší expozice slunci a poklesu přirozené schopnosti kožních receptorů vytvářet prekurzorní hladinu vitaminu D, běžně se vyskytující mezi jedinci staršími 40 let.

Výzkumný tým zjistil, že úroveň vitaminu D obíhajícího v krvi ovlivňuje exprese receptory TLR, měřená u lymfocytů a monocitů bílých krvinek. Zjistili, že TRL nejvíce ovlivněným nedostatkem vitaminu D je TLR 7, který reguluje imunitní reakci na viry. V mnoha geografických oblastech je omezená expozice slunci během temnějších zimních měsíců úzce spojována s nedostatkem vitaminu D a zvýšeným rizikem nachlazení a výskytem chřipek.

Hlavní autor studie dr. John Wherry došel k závěru: „Tato studie ukazuje, že sluneční světlo, či přesněji nedostatek vitaminu D, hraje roli v sezónních vyšších výskytech infekcí… protože doplňky s vitaminem D nejsou drahé a jsou obecně bezpečné, je to skutečně vzrušující objev.“ Nejlepší je nespoléhat se na vystavování se slunci nebo potravinové zdroje při získávání vitaminu D. nejchytřejší dospělí se chtějí doplňovat na oleji založenou formou vitaminu D3 (experti doporučují začít na 5000 IU denně), a testovat se dvakrát ročně pomocí 25(OH)D krevního testu, aby si potvrdili optimální úroveň nad 50 ng/mL, aby dosáhli optimální ochrany před nachlazením, chřipkou a mnoha dalšími virovými infekčními kmeny.

Zdroj: http://www.naturalnews.com

 

Převzato z http://www.osud.cz