Jdi na obsah Jdi na menu
 


Voda z vás smyje destruktivní zážitky a emoce

13. 10. 2011

 

 

Na univerzitě amerického státu Michigan provedli vědci výzkum, který jim potvrdil terapeutické a antistresové účinky vody na tělo a psychiku člověka. Lidé odedávna pozorovali, že voda pomáhá „smýt“ negativní emoce, nepříjemné pocity, zbavit se tělesného nepohodlí a deprese, a také uvolnit po náročném dnu. 

Podle názoru psychologů při mytí nebo koupeli člověk nevědomě spojuje uvnitř sebe očistu těla od fyzické špíny s očistou psychiky od duševní špíny. Právě proto již obyčejné umytí rukou nebo omytí obličeje pomáhá vypořádat se se stresem a dát si popořádku svůj duševní stav. Výzkum v Michiganu vedl Spike Li a během něj došel k závěru, že voda je schopná odstraňovat nejen negativní emoce, ale i pozitivní emocionální reakce na jakékoliv události. Konkrétně, podle názoru Li, může kontakt s vodou u člověka, zažívajícího silnou radost, do jisté míry jeho pocit uspokojení z proběhlé události zmírnit.

Výzkumu Spikea Li se účastnilo několik dobrovolníků, kterým bylo řečeno, aby si představovali nějaké amorální činy, jak své, tak svých blízkých. Pak u nich psychologové provedli testy, které měly určit míru jejich pocitu viny. Některé dobrovolníky vědci testovali v čisté místnosti s možností umýt si ruce, a ostatní odpovídali na testovací otázky ve špinavé a zaneřáděné místnosti.

Výsledky testů ukázaly, že dobrovolníci ve špinavé místnosti zažívali aktivnější pocit viny a považovali za nemorální jak sebe, tak ostatní lidi. Lidé, kteří měli možnost umýt si během testu ruce, se považovali za méně proviněné. Takže voda jim pomohla zbavit se pocitu viny a nepohodlí.

 

Zdroj

překlad Osud 2011

 

Převzato z www.osud.cz